ODLITEK PŘESNÉHO LITÍ
Jak funguje odlévání metodou “ztraceného vosku”? Níže naleznete přehled hlavních částí výrobního procesu.
KROK 1: VÝVOJ A VÝROBA MATRICE

Prvním krokem v celém výrobním procesu je vývoj a výroba matrice, do které se bude vstřelovat tekutý vosk. Matrice vyrábíme z vlastních zdrojů a pro jejich výrobu se používá hliník nebo ocel. Tvar voskového modelu musí být totožný s tvarem budoucího odlitku. Přesnost při výrobě matrice je proto klíčová, neboť z velké části určuje budoucí tolerance a nerovnosti povrchu odlitků. Dle objemu výroby se matrice používá na ručních nebo automatických vstřikolisech.
KROK 2: VSTŘIKOVÁNÍ VOSKOVÝCH MODELŮ A KONSTRUKCE VOSKOVÉHO STROMEČKU

Za působení tlaku je z tekutého vosku vytvořen voskový model, který je po vychladnutí ejektory vyňat z matrice. Tvar voskového modelu je totožný s tvarem a rozměry budoucího odlitku. Vtoková soustava je poté u jednotlivých voskových modelů mírně natavena, aby bylo možné modely lepit na tzv. voskové větvičky. Větvičky s modely jsou poté dále lepeny na centrální kůly a jako celek tvoří voskový stromeček. U každého typu odlitku se snažíme lepit na stromeček maximální možné množství modelů a tím využít celou jeho plochu. Na konci každého centrálního kůlu se nachází nálevka, přes kterou je při odlévání do skořepiny nalit roztavený kov.
KROK 3: OPLACHOVÁNÍ

Každý stromeček je před nanášením první keramické vrstvy oplachován v lihu. Tím se odstraní povrchové nečistoty a zlepší se adheze keramické vrstvy k vosku.
KROK 4: TVORBA KERAMICKÉHO OBALU

Žáruvzdorný keramický obal je tvořen namáčením voskového stromečku do tekuté keramické břečky a obalením stromečku v šamotu. Počet vrstev se liší dle odlitku (7 až 9) a po nanesení každé vrstvy musí být stromeček prosušen v sušící místnosti, kde jsou udržovány stálé atmosférické podmínky.
KROK 5: VYTAVOVÁNÍ

Po nanesení a vysušení všech vrstev je vosk z keramické skořepiny vytaven v zařízení Autoclave pomocí horké páry (120°C). Díky tomuto kroku získal celý proces svůj název „Odlévání metodou ztraceného vosku”: Voskové modely se ze skořepiny „ztratí“, avšak jejich tvar je díky keramické skořepině zachován. Většina vytaveného vosku je po regeneraci (recyklaci) znovu vrácena do výrobního procesu.
KROK 6: ŽÍHÁNÍ

Keramická skořepina je vyžíhána v peci při vysoké teplotě (přibližně 1100°C) a po tomto procesu dosahuje své nejvyšší pevnosti. Zbylý vosk, který nebylo možné ze skořepiny odstranit vytavením v Autoclavu, během tohoto procesu shoří.
KROK 7: ODLÉVÁNÍ

Požadovaný materiál je roztaven v tavící peci a směs je zahřáta na licí teplotu (přibližně) 1600 °C. Současně se v žíhací peci zahřívá keramická skořepina (přibližná teplota 1000°C). Zahřátá skořepina je poté vyjmuta z žíhací pece a naplněna taveninou. Zahřátí keramické skořepiny zabraňuje tepelnému šoku během lití a umožňuje vyrábět odlitky s velmi tenkými stěnami (zahřátá skořepina prodlužuje čas chladnutí a následné solidifikace tekutého kovu). Po naplnění je stromeček převezen na chladící linku kde je celý jeho obsah řízeně chlazen.
KROK 8: DOKONČOVACÍ OPERACE

Pomocí pneumatického kladiva se z vychladlého stromečku odstraní převážná část keramického obalu. Odlitky jsou poté ze stromečku odstraněny odřezáním či oklepem. Zbylé části odlitého stromečku se třídí podle typu oceli a znovu se používají pro odlévání.
KROK 9: TRYSKÁNÍ BROKY A PÍSKEM, VIZUÁLNÍ KONTROLA

Na oddělení dokončovacích operací jsou odlitky dočištěny-poslední zbytky keramiky jsou otrýskány ocelovými broky, pískem nebo na vodním dělu. Groty, které na odlitcích zůstávají po odřezání z větví jsou odstraněny tryskáním.
Všechny odlitky jsou vizuálně kontrolovány na výskyt vad, které mohou v průběhu celého výrobního procesu vznikat. Propracovaný systém kontrolní dokumentace zajišťuje, že odlitky jsou kontrolovány konzistentně a vždy podle stejných pravidel.
KROK 10: MECHANICKÉ OPRACOVÁNÍ, TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ, POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Máme k dispozici technologie, které umožňují odlitky dále zpracovávat a provádět operace, jako jsou vrtání otvorů, řezání závitů, soustružení, frézování. U některých odlitků je zapotřebí provádět tepelné zpracování, abychom dosáhli potřebných mechanických vlastností (tvrdost, pevnost v tahu, elasticita). Běžné druhy tepelného zpracování jsme schopni provádět sami, speciální tepelné zpracování jsou outsourcovány. Provádíme také povrchovou úpravu, a to buď prostřednictvím vlastních zdrojů, nebo externě. Povrchová úprava zlepšuje vizuální vzhled odlitků a chrání je před opotřebením a tvorbou koroze.
KROK 11: KONEČNÁ KONTROLA

Posledním krokem v procesu je konečná kontrola, která může zahrnovat rozměrovou kontrolu, chemickou analýzu materiálu, popřípadě produkt-specifické kontroly, jako jsou například penetrační kontrola na výskyt trhlin uvnitř odlitku, rentgenová kontrola na přítomnost porozit v materiálu, kontrola kamerovým systémem, nebo kalibrační kontroly. Po konečné kontrole jsou odlitky připraveny k zabalení a expedici.
Jednoduše řečeno: Cirex dodává kompletně zpracované a překontrolované komponenty určené pro okamžitou aplikaci.